Sporcu Beslenmesinde Proteinler

Proteinlerin yapı taşı olan aminoasitler, vücudun en küçük birimi olan hücrelerin yapı taşını oluşturur. Vücutta hemen hemen her yerde bulunan aminoasitler, kasların, organların ve hormonların başlıca bileşenleridir.Safra ve idrar dışındaki bütün canlı hücreler ile vücut sıvıları protein ıçerir. Yıpranan dokuların yenilenmesinde, vücudun dıştan gelen mikroplara karşı savunmasında,hücre içi ve dışı sıvıların osmotik dengesinin sağlanmasında, kırmızı kan hücrelerinde oksijenin taşınmasını sağlayan hemoglobinin yapısında, enzim ve hormonların yapısında, egzersize bağlı kas fibirlerindeki mikro hasarın onarımında ve enerji sağlamada proteinler görev yapar.

Günlük enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 10-15’i proteinlerden sağlanmaktadır. Proteinler hayvansal ve bitkisel besinlerde bulunmaktadır. Ancak hayvansal besinlerden sağlanan proteinler bitkisel kayankli proteinlerle karşılaştığında daha etkin kullanılmaktadır. Hayvansal kaynaklı et, süt, yumurta, yoğurt iyi birer protein kaynağıdır. Sporcuların kaş gelişimi için çok miktarda protein tüketmeleri gerektiği yada nekadar protein tüketirlerse okadar güçlü ve gelişmiş kaslara sahip olacakları inanışı yanlıştır.

Gereksinimden fazla protein alımının performans ve kaş gelişimini arttırdığına dair bilimsel bir bilgi yoktur. Özellikle egzersize yeni başlayan kişilerin protein alımlarını 3-4 hafta arttırması kaş fibirlerinin gelişimini arttırılmasından dolayı önerilmektedir. Ancak sporculara aşırı protein ve amino asit yüklemenin sporcular üzerinde extra kaş gelişimine sebep olmadığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Kaş kütlesindeki artış tamamen antrenmanla alakalıdır. Bunun aksine aşırı alınan protein ve aminoasitler vücut tarafından depo edilemez ve dolayısıyla karaciğer ve böbrekleri yorar. Fazla protein alımından dolayı vücutta üre artar ve vücut dışarı atmak için idrar yollarını kullanmak zorunda kalır. Buda dehidrataşyona yani vücutta şu kaybına sebebiyet verir. İdrar fazlalaşıncada ciddi almanda vücut kalsıyum kaybeder. Buda özellikle bayan sporcularda osteoporoz riskini arttırır.

Spor yapanların günlük enerji alımlarının(kalorilerinin) %10-20 kadarını porotein kaynağından sağlamalaei yeterlidir. Bir başka hesapla günlük protein gereksinimini kişinin beden ağırlığının kg.’i başına 0,8-1.2 g. protein olarak da ifade edilebilir.

Dayanıklık sporları yapan atletler(crossfit) için ise protein alımlarını 1,5-2 g/kg olarak belirlenebilir. Proteinlerin enerji kaynağı olarak kullanımını önlemek için protein alımı yüksek tutulmamalıdır.

Fazla miktarda protein ıçeren diyetler aynı zamanda fazla miktarda kalori ve yağda içerir. Üstelik bu yağın çoğunluğu da doymuş yağdır. Yüksek doymuş yağ tüketimi yaparsanız kalp hastalıklarına davetiye çıkarırsınız.
Karbonhidrat,protein veya yağ kökenli olsun fark etmeksizin enerjinin fazlası yağ olarak depolanır. Dolayısıyla daha fazla kaş yapmak için protein tüketimini arttıran sporcu kastan daha fazla yağ kazanır.

Sevgili okurlarım bu yukarıdaki bilgileri değerlendirip kendine uyarlamalı ve daha bilinçli beslenmelidir ki hayalindeki sağlıkla görüntüye erişebilsin.

Lütfen kulaktan duyma bilgilere tamah etmeyin her zaman iyi bir okuyucu ve araştırmacı olun. Hepinize başarılı bir kış sezonu diliyorum. NEVER GIVE UP!! M.G

Related Post