MENS FITNESS KASIM SAYISI

Kış ayalarına girerken sizlerden aldığım yoğun istek üzerine ölçülenme yani bulking dönemi için beslenme konusuna değişeneceğim.Bu işe gönül vermiş bütün sporcuların en büyük hedefi daha büyük olmak bunu ya bir sonraki yaza girerken şok yaratmak ya bir sonraki yarışmaları için yada egolarından dolayı senelerdir herkes merak eder,sorgular ve ister.Ağırlık kaldırmaya gönül vermiş her sporcu ister amatör ister profesyonel olsun bir sonraki sezona farklı ve daha büyük çıkmak için kafa yorar.

Gerçi son dönemde yağsız definisyon ve ayrıntılı fizikler nekadar trend olsada adı üzerinde bodybuilding bu.Nasser El Sonbaty bundan 10 sene önce Shawn Ray ben senden daha detaylı ve estetiğim dediğinde Nasser şöyle cevap vermişti,2 podyum kuralım birinde sen ve senin tarzında vücutçular çıksın diğerindede ben ve benim ölçülerimde olanlar bak bakalım seyirci hangi tarafa bakacak ve alkış tutacak? Haksızda sayılmaz değilmi?Adı üzerinde vücut geliştirme herkes en iri ve en gösterişli atleti seyretmek ister şu an günümüzdeki İfbb pro Kuwait’lı Big Rammy gibi 310lbs on stage!!wauwwww.Etkiendiniz okurken bie değilmi?geniş büyük omuzlar buna paralel gelişmiş ve patlak göğüsler.Kalın kollar ince bir bel be büyük quadslar.
Peki bunun için nasıl beslenmeliyiz nasıl bir yol tutturmalıyız ki şu anki bizden daha büyük bir biz olalım?
İşte örnek bir beslenme programı, 90kg civarında ve akşam üstü antrenman yapan bir atlet için bu amaca uygun beslenme programı tavsiyem,

OGUN 1

300ML YUMURTA BEYAZI-25G PROTEİN
30G WHEY SHAKE-25G PROTEİN
100G YULAF EZMESİ-80G KARBONHİDRAT
2 DİLİM TAM TAHILLI EKMEK-35G KARBONHİDRAT
ORTALAMA 600 KALORİ

OGUN 2

200G PİŞMİŞ TAVUK GÖĞÜS-45G PROTEİN
130G ESMER PİRİNÇ-100G KARBONHİDRAT
KARIŞIK SEBZE
BİR KAÇ DİLİM MEYVE
ORTALAMA 650 KALORİ

OGUN 3

300G TON BALIĞI-40G PROTEİN
150G KEPEKLİ MAKARNA-100G KARBONHİDRAT
1 KASE SALATA LİGHT MAYONEZLİ
600 KALORİ ORTALAMA

OGUN 4

OGÜN 3 UN AYNISI
ANTRENMAN SONRASI
50G WHEY SHAKE
50G DEKSTROZ ŞU İLE

OGUN 5

BU OGÜN SHAKE TEN MAKSİMUM 1 SAAT ÖNCE ORTALAMA 45 DAKİKA SONRA
200G ET-45G PROTEİN
250G TATLI PATATES-100G KARBONHİDRAT DİLİMLEYİP FIRINDA KIZARTABİLİRSİNİZDE YADA FIRINLAYIP İÇERİSİNE DÜŞÜK YAĞ ORANLI PEYNİR VE BİRAZ SEBZE EKLEYEREK
600 KALORİ ORTALAMA

OGUN 6

250G SOMON IZGARA-40G PROTEİN
100G YAĞSIZ PEYNİR-10G PROTEİN
4 DİLİM TAM TAHILLI EKMEK-70G KARBONHİDRAT
600 KALORİ DAHA
TOPLAM
4000 KALORİ
315G PROTEİN
640G KARBONHİDRAT
Bu beslenme programını uygularken off günlerinde kalori miktrarını azaltmanız gerekebilir ama kesinlikle öğün sayınızı düşürmeyin.
Bu şekilde beslenin ve aynada kendinizi kontrol edin eğer fazla yağlanma söz konusu ise extra cardio yapın kaloriden kısmamaya çalışın ama cardio yapmanıza rağmen yağlanma artıyorsa özaman 10-20% arası karbonhidratı azaltın ve gene kontrol edin çok geçmeden doğru alımı bulacaksınız.
Antrenmanlarınızı bazen kısa ve şiddetli bazende yüksek volume lu yapın.Unutmayın aldığınız kaloriyi en iyi şekilde harcamalısınız.

BÇAA, GLUTAMİNE, OMEGA 3, AMİNO ASİTLER, WHEY VE CASEİN PROTEİN alımlarınızı düzgün ve yeterli dozlarda yapın.Supplementler mucize değildir yemek yemeyi ikinci plana atarsanız malesef yerinizde sayarsınız.Gerçek gıdaları 3 saat arayla tüketen sporcu ancak ilerleme gösterir.Kulaklığını tak konsantre ol ve görevini yap!!! NEVER GIVE UP!! M.G.

Related Post