Erkeğin Doğasında Güç Vardır

Erkeğin doğasında güç vardır ve her erkek bunun farkında olmasa da güçlü olmayı ister.

1986 senesinde bu spora başladığımda ilk hocam sevgili Özer Baysal bana şöyle demişti. Gücün zaman içersinde 3,4 katına çıkacak buda bir erkek için çok önemli bir olgudur demişti. O dönemde tam anlamıyla demek istediğini anlayamasam da şu an ne demek istediğini çok iyi anlayabiliyorum.

Şu an gymlerde antrenman yapan ve bu işe başlayalı çok olmayan gençleri gözlemlediğimde hep gereğinden fazla kilo kullanmalarının sebebi güçlü görünmek ne yazıkki gymlerde ağır kilolarla çalışan sporculara ciddi bir rağbet var. Erkekler kendi aralarında hep bu konuya yoğunlaşıyorlar ve fiskoslar hep bu konu üzerine. Kim şu hareketi daha ağır yapıyor? yada kim daha büyük?. Sosyal paylaşım sitelerinde bile hep ağır bench press,ağır squat ve leg press videoları paylaşılmakta.

İşte en büyük yanlış burda başlıyor herkes hareketleri olması gerektiği gibi yapmayıp sadece ilgi odağı olma peşinde. Hareketleri nizamı ve kontrollü yapan sporcular büyük ağırlıklar kullanamadığı için bu arkadaşlar rağbet görmemekte.

İsterseniz bu işin doğrusuna bir göz atalım. Güçlü,kuvvetli ve büyük olabilmak için nasıl bir yol çizmeliyiz? neler yapmalıyız?

Yapılan en büyük yanlışları gözden geçirelim isterseniz gereğinden fazla idman çok fazla hareket uygulama temel hareketler dışında isole hareketlere yoğunlaşma ve bunların yanındada eksik ve yanlış beslenme bana göre en büyük yanlışlar arasında bulunmakta. Hah tamam bende böyle bir kaosun içindeyim diyosanız bu işi komle düzene sokma ve bu şekilde yol alma zamanı geldi demektir.

Konumuz beslenme olduğuna göre isterseniz önce yemek işini çözelim,
Büyümenin temeli yemek yemekten geçer supplementlar yani besin takviyelerini esas almayınız. 3 saat arayla en az 5 ogün kaliteli öğünler olarak hazırlanmış yemeklerinizi aksatmadan yemeniz en temel başlangıç olacaktır. EAT BİG TO GET BİG!! bu sözün temel prensibi burdan geçmekte.

Büyümek ve daha güçlü olmak amacımız olduğuna göre size bir örnek oluşturacak beslenme programını sizinle aşağıda paylaşıyorum. Bu program ortalama 100kg lik bir sporcu için tasarlanmıştır. Şöyle düşünelim yağ oranıda ortalma 10% civarı olsun.

OGUN 1

8 yumurta komple omlet
1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağıyla
bir miktar 50gr civarı yağlı peynir
salatalık

OGUN 2

200gr pişmiş ağırlıkta kırmızı et(yağsız)
150gr. pişmiş ağırlıkta beyaz pirinç
1 kase karışık sebze(sadece yeşiller)
1/2 yemek kaşığı zeytinyağı

OGUN 3

200gr pişmiş ağırlıkta hindi göğüs
1 büyük fırın patates
salatalık ve yeşillerden salata(1 kase)
1 yemek kaşığı zeytinyağı

OGUN 4

200gr pişmiş ağırlıkta somon balığı
1 kase roka

OGUN 5

8 yumurta beyazından omlet
1 kase ıspanak
Antrenman esnası 1lt. suya 1 ölçek toz bçaa,antrenman öncesi ve sonrası 5gr. glutamine,antrenman esnasında 40gr civarı vitargo yada glucofuse veya cycliç dextrin.
Antrenman sonrası 50gr isolate yada hydro whey protein
Sabah ilk öğünle beraber b6,b12,kalsıyum,co enzyme Q10
Antrenman öncesi omega 3 5gr.,
Antrenman sonrası vit c 1000mg. ideal olur.

Gelellim antrenman konusuna,

Güçlü ve büyük olmak için öncelikle temel ve basic hareketleri programınıza dahil edin.Haftada 4 günden fazla antrenman yapmayın.4 en fazla 5 gün idealdir.Vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın .Sistem çok çalışarak değil şiddetli antrenman yaparak büyür.Şiddet presiplerini uygulayın.SST Training,rest pause,drop sets,süper slow reps yani time ünder tension(TUT).Özellikle ileri seviye sporcular için SST antrenman prensibini tavsiye ederim.2 dolu 1 boş yada 3 dolu 1 boş ideal olur.Hypertropy için son derece etkilidir.Bu sistemleri temel hareketlerle kombine ettiğinizde ciddi anlamda güç ve adele kazanacaksınız.

Hareketleri uygularken çalıştırdığınız kaşınıza konsantren olun ve beyninizle o kaşınız arasında bağ kurun.Çok aşırı kilo uygularsanız çalıştırmak istediğiniz kaşınızın dışında kaslarada yük bindirirsiniz buda hareketi kontrol edemediğiniz için bas

Related Post