Detox Nedir

Yeni yılla beraber start almayı planlayanlar için önce temizlik sonrada amaçladığınız görüntüye ulaşmak için gereken başlangıç öncelikle detox olmalıdır.

Detox gözlerinizde ışıldı ve kaliteli bir cildin yanı sıra daha önemli bir şeyi gerçekleştirecektir. Buda iç organlarınızın temizliğidir. Karaciğer, böbrek ve bağırsakların temizliği hem sağlığınız hemde gelişmeniz açısından önemli bir yer tutar. Bu işlem sadece 7 gününüzü alacak ama akabinde size çok şey kazandıracaktır. Zaman içerisinde iç organlarınızda biriken tortuların temizlenmesi detox sonrasında emilimi arttıracak ve aldığınız gıdalardan daha iyi faydalanmanızı sağlayacaktır.

Uygun zaman seçimi detoxta büyük önem taşır. İş anlamında rahat bir dönemde olmanız toplantılarınızın randevularınızın olmadığı bir döneme denk getirmeniz en gerekli unsurdur. İlk 24 ila 48 saat arası tuvalet anlamında değişiklikler kaçınılmazdır. Bunun sebebi belirli gıdaların çekilmesinden dolayı vücudun verdiği tepkidir. Zaten detoxtaki temel amaç temizliktir. Temizlikte ancak bu şekilde olacaktır.Bu sebeptendirki 7 günlük süreçte herşeyininizin minimal olması ve rahat bir dönemde olmanız hassasiyet taşır.

ALINMAMASI GEREKEN GIDALAR.

ALKOL
SIGARA
SUT URUNLERI(SEKERSIZ YOGURT HARICINDE)
KAHVE
TAHILLAR
KURUTULMUS MEYVE
ALINMASI GEREKEN GIDALAR
MEYVE
SEBZE
BALIK
YAGSIZ KIRMIZI ET,TAVUK
BAKLAGILLER
YUMURTA
ZEYTINYAGI,HINDISTAN CEVIZI YAGI
KURUYEMIS(ÇIG BADEM,CEVIZ,KAJU,MACADEMIA FINDIGI)
TOHUMLAR(CIG TUZSUZ SUSAM,KABAK VE AYCICEGI TOHUMU)
YESIL CAY,BEYAZ CAY,SIYAH CAY(KAFEINSIZ)
SU GUNDE 1 ILA 3LT ARASI
BUNDAN SONRAKI 7 GUN ICIN DETOX PLANI

1.Sabah Limon Suyu

Bu işlem sistemi temizlemek için kuvvetli bir başlangıç olacaktır. 1 bardak sıcak suya yarım limon sıkın ve için kahvaltıdan önce tabi ki.

2.Egzersiz

Detox sırasında günde sadece 1 saat egzersiz hedefliyoruz. Yürüyüş, yoga, hafif tırmanışlı yürüyüş, spining, boks, hafif bir ağırlık çalışması ter yolu ile toksinleri atmanıza yardımcı olurken lenf akışı ve dolaşımı arttıracaktır.

3.Pisirme

Pişirme işlemini bırakıp ağırlıklı olarak ham yiyeceklere yönelin.Çığ yiyecekler daha fazla besin ve enzim içerir.Günlük salatanıza taze filizleri eklemeyi unutmayın.

4.Günde 15 dakika meditasyon yapın meditasyonun nasıl yapılacağını bilmiyorsanız karından nefes almayı deneyin 3 veya 4 e kadar sayarak burundan nefes alın.

5.Sıvı alımı günlük 3lt yi hedefliyoruz.Bu lenf ve böbrek fonksiyonlarını destekleyecektir.Saf kaynak suyu,taze sebze suyu,bitkisel çaylar,karahindiba koku,ısırgan otu,nergiz,dulavraotu,kırmızı yoncayı bir arada karıştırarak demlemek süper olur.

6.Vücut fırçalama,kan dolaşımını desteklemek ve cilt detoksifikasyonunu arttırmak için banyo lifi kullanın.Dairesel vuruşlarla cildi ve kan dolaşımınızı arttırın. Kapanışta düşü bitirirken soğuk suyla kapanış yapın ve kan dolaşımınızı hızlandırın.

7.Çiğneme çok önemli yutmadan önce her lokmayı 10-12 kere çiğnemeyi hedefliyoruz. Bu size tokluk hisside verecektir.

Eğer hamile, emziren, düşük kilolu, yüksek tansiyon hastası iseniz detox yapmayın. Herşeyden önce uzman bir doktordan fikir almadan bu işe başlamayın.

Şunu sakin unutmayın vücudunuzun zaten kendi içinde bir detox sistemi mevcut. Bizim burda açıklamak istediğimiz 7 günlük extra bir yöntem tamamen doğal ve sağlıklı. Gereken ve doğru gıdalar vede zararlı olanları sizlere göstermeye çalıştım. Burdaki amaç taze ve ham gıdalardan oluşan 1 haftalık bir kurdur bu dönemdede en az 3lt su tüketerek bir nevi sistemi yıkayıp yağlıyoruz bu şekildede daha iyi çalşmasını ve bundan sonrası içinde alacağımız gıdalardan maksimum fayda almayı planlıyoruz.

Related Post